Motor Sürücü Panoları

Motor Sürücü Panoları

Motor sürücüsü kullanılarak enerji tüketimi azaltılabilir, daha sıkı proses kontrolüyle üretim artırılabilir, ekipman ömrü uzatılıp, bakım masrafları azaltılabilir.

Motor sürücüsü elektrik-elektronik sektöründe ayrıca konvertör, invertör, hız kontrol cihazı, drive gibi farklı isimlerle de adlandırılmaktadır.

Motor sürücüsü ne işe yarar?

Motorun farklı hızlarda çalışması sürücüler tarafından ayarlanabilir. Sürücüler hızı değiştirirken motorun torkunu, empedansını, manyetik akısını etkilemezler. Gerekli hız komutlarının alınması ve parametre ayarlarının yapılabilmesi için üzerlerinde ekranları bulunur. Endüstride sıklıkla kullanılırlar.

Direkt, yıldız üçgen, soft starterla yol verme ve çalıştırma şekillerinde motor sabit hızda çalışır. Hızın bir kontrolü yoktur. Sürücülerde ise hız kontrol edilir. Herhangi bir AC motorun hızı, stator kutup sayısı ile ters orantılı ve besleme geriliminin frekansı ile doğrudan orantılıdır. Bu nedenle, bir AC motorun hızını değiştirmek için, frekansı veya stator kutup sayısını değiştirmemiz gerekir. Her motor için stator kutuplarının sayısı sabit olduğundan çalışma esnasında değiştirilemez. Besleme geriliminin frekansı değiştirilerek, motorun hızı değiştirilebilir. Motor hızı düşürülmek istenirse frekans azaltılır, hız artırılmak istenirse frekans artırılır.

IMG20210301094614

Otomasyon Sistemleri

Rumeli Mah. Emirgan Cad.
No: 19/B
ÇORLU/TEKİRDAĞ

Otomasyon, müşteri talepleri doğrultusunda, işletmeye zaman, kalite, maliyet, hız ve kâr olarak geri dönmektedir.

BİZİ ARAYIN

0 (532) 653 06 81

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?